Problémy a konflikty

Problémy a konflikty
Poznám tohto človeka…niekdy som o ňom nepočul nič zlého…Je to strach, čo mení našu tvár.“ (62) TOMKO
egoizmus, človek človeku vlkom, deformácia charakterov
vzájomné ohováranie, osočovanie
.hádky-problém v komunikácii
vojna-zverstvá-ako jeden tak aj druhý – 1 za desiatich pravidlo – „Dnes už niet civilov. Je to, bohužiaľ, totálna vojna, páni moji…“ (43) „V tejto vojne nebude nevinných! V nijakej vojne nie sú nevinný“ (43)  –vojna
úvzájomné podráženie-slováci slovákov – Prepáčne, nechcem vás uraziť, ale…Ale si myslím, že najväčšími nepriateľmi Slovákov sú – Slováci…! ( 47),  ríša a jej sluhovia – „Poškodili ste záujmy ríše. Ríša si želá, aby sme sa množili…Aby tá veľká ríša mala ďalších lacných sluhov…!“  (69), fašizmus – „…a potom v Belgicku…Holandsku…vo Francúzsku…a potom v Dánsku…Nórsku…a potom v Grécku! (Už nemôže zastať.) O pár mesiacov sa tekmer celá Európa stala vaším rukojemníkom…žrali, hltali ste krajinu za krajinou…cudzie mestá, ulice, cudzie rieky, cudzie mosty…cudziu slobodu i národy…! To je váš šialený sen…zožrať celú zemeguľu…ale už sa dusíte…dusíte…!“(79)
servílnosť a nevdačnosť
-rasizmusNo predsa je to istý rozdiel…Predsa len to nebol – našinec…!“ (110) „Tie oči…tie rečí…To len oni majú taký prebrúsený jazyk…takú bezočivisť! Spomente si, ako urážal pána Fischla! To len žid tak nenávidí…a pohŕda každým, okrem seba…Bol tu sám…a nemal s kým držať…nuž držal iba sám so sebou… a proti nám!“ (110)
udávanie
chorý svetUž niet zľutovania…svet je chorý….posadnutý motolicou…krúti sa…krúti okolo hriechu…Naša smrť…? Nič! Prášok…popol…dym…A špekulácia! (Gesto na Tuláka.) On má pravdu…Náš prach si budú fúkať do očú….jeden druhého obviňovať z ukrutenstva…Tak!“ (54) (54) „Ľudia zdiveli…zosodomčili sa…a svet…svet ochorel na motolicu…“(86)
hroziaca smrť – (fanka –dieta)
potraty
súdenie ľudí podľa postavenia, veku (Šustek)
zrádzajú jeden druhého
nevera počas vojny
vojnaV tejto pivnici už nie sú ženy ani chlapi…Tu sú iba rukojemníci…! A major potrebuje jeden kus…! Jeden kus z desiatich…!“ (84)
obetavosť a hrdinstvo-ondrej
pomstychtivosť-starec-zabíjať keď mi ide o život
rozdelenie človeka, odcudzenie sa navzájom – „Áno, presne toto chceli….Dostať nás až sem…Toto chce každé násilie…Aby bol človek iba sám so sebou…Osamelý, slabý, zlomený, zúfalý…Aby nestál…aby kľačal…plazil sa po zemi…Aby bol červík v hnoji. (Uhríkovi.) Aby bol ako ty“ (98)
otázka zabitia a viny
Pokrytectvo a farizejstvo sveta „Nenávidím vás…! Hnusí sa mi táto pivnica…hnusí sa mi celý svet! Ten váš úbohý, farizejský svet…! Hnusí sa mi prosiť pána Fischla! Doboha aj s jeho majorom….načo sem prišli…choďte preč…dajte nám žiť…!“ (89)
Žiť na cudzí účet– „Deväť vrahov dostane slobodu. A čo potom, pán doktor…? Vy by ste vedeli aj potom…spokojne žiť…? Takto na cudzí účet…na cudzom hrobe? NA hrobe tohoto chlapca, napríklad…?“ (90)
ako proti násiliuľudská dôstojnosť a hrdosť , človečenstvoProti násiliu má človek iba jednu šancu…Ostať človekom…nestať sa handrou. Zachovať si dôstojnosť…A svoju ľudskú tvár.“ Tomko „Človek nikdy nemá veľa možností…(Pokorne.) No vždy má aspoň jednu. (Pauza.) Ostať človekom.“ (95)